אוניברסיטת בן גוריון- פסיכולוגיה במערכת החינוך

ראש המגמה –פרופ' גיא רוט

קישור לדף הרלוונטי באתר החוג

תיאור כללי של המגמה:

לימודי המוסמך בפסיכולוגיה כוללים עבודת תזה, מכוונים לעודד עיון ומחקר בתחום הפסיכולוגיה החינוכית ולתת הכשרה והכנה ראשונית לקראת התמחות ביישום הפסיכולוגיה החינוכית בתחומים השונים.

התוכנית עומדת בדרישות של הועדה המקצועית של מועצת הפסיכולוגים במשרד הבריאות ובסיומה ניתן להתחיל בתהליך התמחות בתחום הפסיכולוגיה החינוכית. 

מטרת הלימודים בתוכנית היא להכשיר את בוגריה לעבודה כפסיכולוגים חינוכיים במערכות חינוכיות שונות.  תוכנית הלימודים מתמקדת בנושאי היסוד של הפסיכולוגיה החינוכית, תוך דגש על נושאים הקשורים לקידום התפתחות פסיכולוגית ורווחה נפשית במערכות החינוך; הערכה ומניעה של קשיים תפקודיים ורגשיים באוכלוסיית התלמידים בכלל בקבוצות סיכון בפרט; איתור והתערבות טיפולית בילדים הסובלים מתפקוד לקוי או מצוקות רגשיות. במסגרת הלימודים ניתנת לתלמידים ראיה אינטגרטיבית של פעילות הפסיכולוג החינוכי בתוך המערכת הבית ספרית ובמערכות הסובבות אותו (משפחה, קהילה, חברה, וכו')  תוך התמקדות על תהליכים התפתחותיים, רגשיים, קוגניטיביים, חברתיים, מוטיב ציוניים ואחרים.

התכנית הינה תכנית משותפת למחלקה לחינוך ולמחלקה לפסיכולוגיה ומתנהלת במח' לחינוך. על התלמידים לסיים את לימודי התואר השני בשנתיים. במהלך השנה הראשונה ימצא התלמיד מנחה לכתיבת עבודת הגמר ויגיש את הצעת המחקר. הטפסים הרלוונטיים נמצאים באתר הפקולטה למדעי הרוח והחברה. 

בשנת הלימודים הראשונה, הלימודים מתרכזים ליומיים מלאים בשבוע, ויום אחד פרקטיקום. בשנת הלימודים השנייה הלימודים מתרכזים ליום אחד מלא בשבוע, ועוד יומיים פרקטיקום.

הפרקטיקום יכול להתבצע בהתאם למיקום מגורים גיאוגרפי, ישנה גמישות בנושא. בשנת הלימודים הראשונה הפרקטיקום הוא בבית ספר יסודי ובשנה השנייה ממשיכים באותו בית ספר, ומתווספים גם שני גני ילדים.  

מספר הלומדים במגמה:

מחזור 2019-2020 (תש"פ) - 11 סטודנטים במגמה

מחזור 2018-2019 (תשע"ט) - 12 סטודנטים במגמה

מחזור 2017-2018 (תשע"ח) - 12 סטודנטים במגמה

מחזור 2015-2016 (תשע"ו) - 11 סטודנטים בחטיבה הטיפולית, ו-7 סטודנטים בחטיבה המחקרית. 

תנאי קבלה לתואר שני:

ציון מתא"ם - 100
ציון התואר הראשון בפסיכולוגיה – 87
ציון כללי תואר ראשון - 85

נתונים לא רשמיים על נתוני הקבלה בפועל:

בשנת תשפ"ב: חתך המתא"ם (הציון הנמוך ביותר) - 93.

בשנת תשפ"א: חתך המתא"ם (הציון הנמוך ביותר) - 100.

בשנת תש"פ: חתך המתא"ם (הציון הנמוך ביותר) - 98

בשנת תשע"ט: חתך המתא"ם (הציון הנמוך ביותר) - 108

ממידע בלתי רשמי שהגיע אלינו, מועמדים עם ציון מתא"ם 95 ומעלה יכולים להגיש מועמדות (אף על פי שהסף הרשמי הינו 100). מומלץ לפנות לראש המגמה לגבי הגשה עם ציון מתא"ם שנע בין 95-100.

לפרטים נוספים
מוכנים להירשם? לחצו כאן
להתנסות במבחן לדוגמא
לפניכם שאלות לדוגמא המדמות את השאלות בפרק "סטטיסטיקה ושיטות מחקר" בבחינת המתא"ם
החל בוחן
בשבילך גם ב-whatsapp
מענה ותמיכה במרחק לחיצה