על הבחינה

בשנת 2000 נכנס מבחן המתא"ם  (מבחן לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה) לחייהם של סטודנטים לפסיכולוגיה שרוצים להמשיך ללימודי התואר השני.  עד אז השתמשו המוסדות השונים בממוצע ציוני התואר הראשון בכדי לבחור מועמדים, אך כאשר הביקוש עלה גם הם נתקלו בבעיה:  למרבית הסטודנטים שניצבו מולם היה ממוצע ציונים גבוה מאוד (מעל 90) והם התקשו לסנן. לאור המצב, הונהג מבחן המתא"ם הארצי, המשמש ככלי מיוני מהימן לכל המועמדים לתואר השני בפסיכולוגיה. המבחן נערך פעם בשנה בלבד, והציון בו יחסי.  

השנה, תתקיים הבחינה ב-30.09.2024 (כ"ז אלול תשפ"ד), וניתן להירשם אליה עד לתאריך 28.08.2024. לאחר מכן לא ניתן יהיה להירשם לבחינה השנה. 

מי אחראי על הבחינה?

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. המרכז הארצי הוא הגוף המקצועי והמנוסה ביותר בארץ לכתיבת בחינות ולהעברתן. בין היתר הוא אחראי על הבחינה הפסיכומטרית, על בחינות הקבלה לפקולטה לרפואה, ועוד.

האם אופק כותבים את הבחינה?

זאת כמובן רק שמועה! הבחינה נכתבת על ידי דוקטורנטים בשיתוף עם אנשי סגל בפסיכולוגיה במגמות השונות בארץ. השאלות שנכתבות לבחינה מועברות לעיונם של מרצים מהמחלקות לפסיכולוגיה, והם מעירים, מתקנים ומאשרים אותן. הגרסה הסופית של הבחינה מאושרת בידי ועדת ההיגוי של מתא”ם. אנחנו לא מעורבים בכתיבת המבחן, אולם הניסיון הרב-מערכתי שלנו בהתמודדות איתו לאורך שנים, הביא לכך שהסימולציות של אופק חוזות מדי שנה נושאים חדשים המופיעים במבחן, וזאת אחת הסיבות שהתלמידים שלנו  מגיעים מוכנים יותר ומצליחים יותר.

עד כמה הבחינה קשה?

בחינת המתא"ם נחשבת לאחת מבחינות המיון הקשות בישראל. היא ארוכה ובעלת אופי יישומי ודורשת הבנה אמיתית. בשונה מבחינות מיון אחרות שבהן יש "טריקים" במתא"ם אין קסמים. אלפי סטודנטים כבר עברו אצלנו, ומתוך הניסיון האינטנסיבי איתם למדנו שאין תחרות לתלמידים שהפנימו ותרגלו את החומר באופן המותאם להם, לרמתם, לחוזקות ולחולשות שלהם באופן אישי. התאמה אישית לכל תלמיד - זאת השיטה המפורסמת שלנו. 

עד כמה חשוב המתא"ם?

חשוב מאוד! תופתעו לגלות שגיליון הציונים שלכם מהתואר הראשון, ששקדתם כל כך כדי שהוא יהיה כולו מרוצף ציונים מצויינים,  כמעט שלא משפיע על סיכויי הקבלה שלכם ללימודים לתואר השני בפסיכולוגיה, מעבר לסף מינימאלי הנדרש על ידי חלק מהמוסדות. לעומת זאת ציון המתא"ם משמש את כל האוניברסיטאות והמכללות ככלי סינון ראשוני וקביעת סף תחתון להגשת מועמדות. הציון גם משמש את רוב המוסדות לדירוג פנימי של רשימת המועמדים הסופית שלהם. 

ההכרעה הסופית מתקבלת על ידי שקלול ציון המתא"ם יחד עם המלצות, תיאור עצמי של המועמד, ממוצע ציוני התואר הראשון וכמובן שגם הראיונות האישיים ומרכזי ההערכה. ציון המתא"ם הוא המפתח שלכם, אבל התהליך שאחריו עוד ארוך. אנחנו כאן עבור כל אחד ואחת מהסטודנטים שלנו גם אחרי הבחינה. אנחנו הגוף היחיד בארץ שליווה וסייע לאלפי סטודנטים בתהליך הזה, ונשמח ללוות גם אתכם בדרך לתואר השני. 

הביקורת על מבחן המתא"ם

אחת הטענות המושמעות כלפי מבחן מתא"ם היא שהוא מהווה קריטריון מכריע במגמות המבוקשות יותר (למשל במגמות הקליניות), אבל אופיו של המבחן לא בהכרח מנבא הצלחה והתאמה למגמות האלו. לעומת זאת, דווקא במגמות המחקריות (שעבורן השאלות במבחן רלוונטיות ביותר) הוא לא תמיד הכרחי לצורך הגשת מועמדות. כמו כן, אחת ממטרות המבחן היתה להוריד מהחשיבות של ממוצע ציוני התואר, ואולי בכך להקל עליכם את העומס בשנות הלימודים של התואר הראשון. חשתם בהקלה הזו? לא ממש. כנראה שהמטרה הזו טרם הושגה. 

לחוברת מידע לקראת מבחן מתא"ם 2021 >>

לאתר הרשמי של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה (לקריאה נוספת על הבחינה ולהרשמה) >>

לפרטים נוספים
מוכנים להירשם? לחצו כאן
להתנסות במבחן לדוגמא
לפניכם שאלות לדוגמא המדמות את השאלות בפרק "סטטיסטיקה ושיטות מחקר" בבחינת המתא"ם
החל בוחן
בשבילך גם ב-whatsapp
מענה ותמיכה במרחק לחיצה