לימודי תואר שני בפסיכולוגיה

מידע כללי

אין לנו איך לומר זאת יפה: תהליך הקבלה ללימודים תואר שני בפסיכולוגיה הוא ארוך ומפרך. מבחן המתא"ם הוא חוליה אחת מתוך שרשרת של משימות פשוטות או מתישות, בדרך לשלב הבא בלימודים האקדמיים שלכם. הסיבה לכך, כמו בתחומים אחרים, שהביקוש גדול מאוד, ואילו ההיצע הרבה פחות. 

בשנים האחרונות הוסיפו המוסדות השונים מסלולים ומגמות לתואר השני בפסיכולוגיה, בתגובה להלך הרוח בעולם כיום ולהתפתחות המואצת של הפסיכולוגיה כמקצוע וכמדע. כך הפכו מגמות שנחשבו בעבר לפופולריות פחות, למבוקשות ביותר שכן קיימת דרישה אמיתית בשוק לבוגרי מגמות אלו. דוגמאות טובות לכך הן המגמות לפסיכולוגיה רפואית, פסיכולוגיה שיקומית והקשרים שונים של מדעי המוח.  השינויים שחלו בענף בשנים האחרונות הביאו (סוף סוף) לשבירת המונופול של הפסיכולוגיה הקלינית. אבל יחד עם ריבוי המגמות ממשיך הביקוש ללימודי פסיכולוגיה בקרב סטודנטים לעלות במהירות. 
גם היום על כל מושב בתואר השני מתחרים הרבה מתמודדים. אנחנו פה כדי שאתם תתפסו את המושב הזה. 

מאיפה נפל עלינו מבחן המתא"ם?

לאור הביקוש הגדול ללמוד פסיכולוגיה, נפתחו במוסדות האקדמיים השונים (וביניהם לא מעט מכללות) מסלולי לימוד. רובם הגדול של המסיימים ביקשו לקבל גם הסמכה טיפולית ולשם כך - נדרש מהם תואר שני. ולכן גם הביקוש ללימודי תואר שני הרקיע שחקים. 

עד שנת 2000 השתמשה האקדמיה בציוני התואר הראשון ככלי המיוני הבסיסי שיאפשר להם לבחור מועמדים. אך ממוצע ציוני הסטודנטים הלך ועלה עד כדי כך, שלא ניתן היה להתבסס עוד על הבדלים זעירים שבין 94 ל-96 ככלי מיון תקף. לאור המצב, הונהג מבחן המתא"ם הארצי, המשמש ככלי מיוני מהימן לכל המועמדים לתואר השני בפסיכולוגיה.  

אף על פי שכל המוסדות מתחשבים במבחן זה, הם רשאים להעניק לו משקל כראות עיניהם, וממשיכים לעשות שימוש בציוני התואר, המלצות, קורות חיים וראיונות, בשלבים שונים של תהליך המיון.

סל הדרישות היום מהמועמדים לתואר השני מגוון ומשתנה (משנה לשנה וממוסד למוסד) ומאתגר אישית, לימודית, מנהלתית ואפילו כלכלית. זאת הסיבה לכך שתהליך ההרשמה והקבלה לתואר השני בפסיכולוגיה נחשב היום לסבוך יותר מאשר למקצועות אחרים. הצוות שלנו באופק מתא"ם מלווה את הסטודנטים גם לאחר הבחינה ולאורך תהליך הקבלה בכל שאלה או בילבול.

לפרטים נוספים
מוכנים להירשם? לחצו כאן
להתנסות במבחן לדוגמא
לפניכם שאלות לדוגמא המדמות את השאלות בפרק "סטטיסטיקה ושיטות מחקר" בבחינת המתא"ם
החל בוחן
בשבילך גם ב-whatsapp
מענה ותמיכה במרחק לחיצה